Aur pentru Popovici și argint pentru Stancu / Locul trei pe medalii pentru România

Valentina Constantin

Delegaţia României, cu nouă medalii, dintre care cinci de aur şi patru de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obţinut un aur prin David Popovici (100 m liber) şi un argint prin Vlad Stancu (400 m liber).

În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0), etc. Un număr de 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Vlad Stancu (16 ani) câștigat medalie de argint în proba de 400 de metri liber. A încheiat cursa în 3:50.61, la egalitate perfectă cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Aurul a fost adjudecat de italianul Lorenzo Galossi (gsp.ro).

Poreclit „Stanku Tanku”, Vlad a avut un final de cursa formidabil, la fel ca la toate finalele la care a participat.

Vezi și David Popovici este campion european și la 50 de metri

Popovici aur și la 100 m liber

David Popovici a obţinut medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, la Otopeni, transmite News.ro.

Sportivul român a încheiat proba cu timpul 47.69. Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.