O femeie de 40 de ani a murit și cele două fiice ale sale au fost rănite în Alpii austrieci, după ce au fost atacate de o cireadă de vaci, anunţă poliţia regională.
Excursionista locuia în regiune și era într-o drumeție cu ocazia zilei sale de naştere, în apropiere de Salzburg, în Valea Gastein. Ea și fiicele erau însoțite de doi câini de talie mică, la momentul la care a avut loc atacul.
Conform salvatorilor, motivul atacului au fost câinii: „Vacile, care au un instinct matern foarte dezvoltat, îşi apără viţeii”, dacă percep o ameninţare, au declarat aceștia, pentru agențiile de presă.
După atac, femeia de 40 de ani a murit pe loc, în timp ce fiicele sale, de 20 și 23 de ani, au scăpat şi au sunat după ajutoare. Au fost duse la spital cu elicopterul şi apoi audiate de polițiști. „Circumstanţele (tragediei) urmează să fie clarificate”, a spus o purtătoare de cuvânt a poliţiei, pentru France Presse.
Nu este primul incident de acest gen în Austria
În aceeași țară, în urmă cu șapte ani, o femeie care se plimba cu un prieten şi cu câinii lor, în zona Tirol, a murit în mod asemănător. Apoi, în 2010, în aceeaşi regiune, o turistă germană de 45 de ani, care se plimba cu câinele, a fost călcată în picioare de o cireadă.
Atunci, proprietarul vacilor a fost obligat să plătească familiei victimei despăgubiri, fiindcă păşunea nu era îngrădită. Ulterior, o altă decizie judecătorească a găsit-o responsabilă şi pe victimă, iar cuantumul despăgubirilor a fost înjumătățit.
Acest val de atacuri a determinat guvernul austriac să publice un „ghid de conduită” pentru excursionişti, care sunt sfătuiți să păstreze o distanţă sigură faţă de cirezi şi să ţină câinii legați. De asemenea, în cazul unui atac, aceștia trebuie eliberaţi rapid din lesă, pentru ca oamenii să se poată proteja mai ușor și vitele să se liniștească.

