O avalanşă de mari dimensiuni a fost declanşată, vineri, de către doi schiori în zona Bâlea Lac din Munţii Făgăraş. Din fericire, cei doi nu au fost surprinşi de zăpadă.
”În cursul zilei de astăzi, în Munţii Făgăraş, zona Bâlea Lac, s-a produs o avalanşă de mari dimensiuni, declanşată accidental de doi schiori aflaţi în zona cunoscută sub denumirea «Balcoane». Avalanşa a avut o cale de rulare de peste 300 de metri, pornind din zona superioară şi ajungând dincolo de zona chioşcurilor de la Bâlea Lac”, a transmis, vineri, Salvamont Sibiu.
Cei doi schiori nu au fost surprinşi de masa de zăpadă şi au scăpat fără leziuni fizice, reuşind să se retragă în siguranţă.
Salvamont Sibiu transmite o serie de recomandări:
Verificaţi buletinul nivometeorologic înainte de orice activitate montană;
Evitaţi practicarea sporturilor de iarnă la altitudini de peste 1.800 m, unde riscul de avalanşă este ridicat;
Respectaţi traseele marcate şi indicaţiile salvatorilor montani.
Potrivit buletinului de specialitate, emis de meteorologi, până vineri, la ora 20.00, în Munţii Făgăraş este risc însemnat de producere a avalanşelor.
Ministrul USR al Mediului, Diana Buzoianu, refuză să demisioneze pe fondul crizei apei
Meteorologii precizează că, din cauza vântului puternic, zăpada proaspătă, uşoară, de tip pulver, s-a depus în zonele adăpostite în depozite consistente, iar în special în apropierea crestelor s-au format numeroase plăci de vânt la suprafaţă.
