Bucureșteanul cu coronavirus, fost șef în poliție, a mințit despre călătoria în Israel

Stefan Alexiu

Au apărut informații despre fostul angajat în MAI, pensionat și reangajat la stat, bolnav acum de coronavirus și despre cum a contractat virusul. Deși s-a întors în România din Israel în 26 februarie, „la momentul internării, pacientul a declarat și semnat în formularele de consimțământ că nu a călătorit în afara țării în ultimele 2 luni”.

 

Este fost șef în Poliția Capitalei, pensionat din Ministerul de Interne în 2015 și angajat în prezent la ADP Sector 4, a fost depistat pozitiv la virusul COVID 19. Astfel au fost infectați și fiul, ofițer într-un serviciu secret, nora, angajată la Primăria Capitalei, care e și gravidă și nepoțica de 3 ani.

Soția lui lucrează tot la Spitalul MAI dar deocamdată nu apare pe lista celor infectați.

- Publicitate -

Iată comunicatul Spitalului Gerota:

„În urma depistării unui pacient al Spitalului de urgență prof. Dr. Dimitrie Gerota ca fiind pozitiv la virusul COVID 19 facem următoarele precizări:

Bărbatul a fost internat în data de 5 martie a.c. cu simptomatologie total diferită față de definiția de caz pentru pacienții infectați cu noul coronavirus.

8 noi cazuri de coronavirus confirmate în București. Bilanțul infecțiilor cu COVID-19 ajunge la 25

La 3 zile de la internare, pacientul a dezvoltat o simptomatologie respiratorie asociată cu febră, fapt ce i-a determinat pe medicii care îl aveau în observație să solicite în data de 9 martie a.c. efectuarea unor teste serologice specifice pentru depistarea etiologiei infecțioase, inclusiv testul pentru Covid- 19.

Menționăm că probele au fost trimise la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș, în jurul orei 14.30.

- Publicitate -

Bărbatul în vârstă de 60 de ani, este ofițer în rezerva MAI și a fost stabil hemodinamic și respirator până la momentul transferului la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș.

La momentul internării, pacientul a declarat și semnat în formularele de consimțământ că nu a călătorit în afara țării în ultimele 2 luni.

Spitalul a primit confirmarea pozitivării testului pentru prezența COVID 19 la ora 19.42 și imediat cazul a fost raportat către structurile de conducere ale M.A.I., conform metodologiei.

Pacientul a fost transferat în cursul nopții de 9 spre 10 martie a.c la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș în vederea continuării investigațiilor și a tratamentului de specialitate.

Având în vedere perioada internării pacientului în Spitalul Gerota au fost dispuse următoarele măsuri:

– Restricționarea totală a accesului în spital;

– Efectuarea imediată a anchetei epidemiologice, cu identificarea tuturor contacților direcți;

– În prima parte a zilei de 10 martie a. c., toți contacții direcți au fost testați pentru Covid-19 la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș și rămân sub supraveghere medicală și în izolare la domiciliu conform recomandărilor specialiștilor epidemiologici și infecțioși de la acest institut;

– Tot în data de 10 martie a.c. s-au recoltat probe și de la pacienții cu risc.”.

Distribuie articol:
Informateca