logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
Follow US
© 2024 Informateca.ro
Știri

China vrea să adopte măsuri mai ample de relansare a economiei, epidemia fiind adusă sub control

Radu Ramona
Radu Ramona
30 martie 2020
Share
infectii
SHARE

China intenţionează să adopte măsuri mai ample de relansare a economiei lovită de coronavirus, în condiţiile în care epidemia a fost adusă sub control, transmite Reuters, citată de News.ro.

 

Biroul politic al partidului comunist chinez a anunţat că va intensifica măsurile macroeconomice şi va continua politica fiscală proactivă, potrivit presei de stat.

Având în vedere că a doua cea mai mare economie din lume va scădea în acest trimestru pentru prima oară în ultimele patru decenii, China va lua măsuri de stimulare de ordinul sutelor de miliarde de dolari.

- Publicitate -

Conducerea partidului  a solicitat creşterea deficitului bugetar, emiterea mai multor tipuri de obligaţiuni locale şi naţionale, reducerea ratelor dobânzilor, amânarea rambursărilor de împrumuturi, reducerea blocajelor din lanţurile de aprovizionare şi stimularea consumului.

În acest context, analiștii Goldman Sachs au spus că se așteaptă ca ministerele să implementeze măsuri concrete în săptămânile următoare, întrucât această întâlnire a biroului politic nu le dă de ales”.

Biroul politic nu a oferit detalii referitoare la emiterea de obligaţiuni speciale ale Trezoreriei, care ar fi prima emisiune de acest tip de după 2007, iar China ar trebui să emită obligaţiuni în valoare de cel puţin 2.000 de miliarde de uuani (282 miliarde de dolari) pentru a ajuta economia, a declarat economistul şef al Morgan Stanley pentru China, Robin Xing.

În privinţa epidemiei de coronavirus, China a interzis sâmbătă intrarea străinilor în ţară, în condiţiile în care în ziua respectivă nu a avut loc niciun caz confirmat de transmitere comunitară a virusului, iar după aducerea sub control a epidemiei, China se concentrează pe reluarea activităţilor economice.

Ministerul Comerţului a anunţat, sâmbătă, că aproape toate marile supermarketuri din ţară, magazinele de proximitate, centrele comerciale şi pieţele au fost redeschise, în timp ce toate platformele de comerţ electronic funcţionează.

- Publicitate -

Între timp, 80% dintre restaurante şi 60% din hoteluri au fost redeschise, a declarat un oficial al ministerului, Wang Bin.

Semn că activităţile economice revin la normal, preţurile en-gros ale legumelor au scăzut cu 16,5% de la sfârşitul lunii februarie, în timp ce preţurile cărnii de porc au scăzut cu 7,4%, de la un maxim atins la jumătatea lunii februarie.

Cu toate acestea, multe magazine stradale, precum saloanele de înfrumuseţare, nu sunt încă deschise, întrucât ”încrederea revine treptat, dar oamenii rămân precauţi în privinţa ieşirii la cumpărături”, a spus Wang.

În provincia Hubei din centrul Chinei, autorităţile au eliminat toate punctele de control de pe  autostrăzi, cu excepţia celor din capitala Wuhan, epicentrul virusului, şi au permis automobiliştilor să iasă din provincie. Autorităţile din Hubei s-au angajat şi să sprijine întreprinderile să se redeschidă, iar oamenii să revină la muncă.

 

Citește și: Banca Reglementelor Internaționale: Guvernele şi băncile centrale să-şi accelereze urgent eforturile de sprijinire a economiilor, afectate de pandemie

Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

Interne

Alexandru Arşinel, dus la Spitalul Universitar din Capitală

Actorul Alexandru Arşinel a fost dus, duminică după-amiază, la Spitalul Universitar din Bucureşti, potrivit reprezentanţilor unităţii medicale. Alexandru Arşinel ar…

1 Minute
Maraton vaccinare “Ilie Oană” Ploiești
InterneȘtiri

Maratoane de vaccinare la Ploiești și București: 21.500 de persoane imunizate

Peste 20.200 de persoane s-au vaccinat, până duminică seară, la a doua ediţie a Maratonului Vaccinării de la Bucureşti. Dintre…

1 Minute
Știri

A fost desemnată compania din România care se implică cel mai mult în starea de bine a angajaților

În urma unui amplu proces de selecție și jurizare, KPMG a fost desemnată compania din România care se implică cel…

8 Minute
Știri

Populaţia României a scăzut cu 120.700 de persoane în ultimul an

Populaţia rezidentă în România a scăzut în 2017 cu 120.700 de persoane, ritm redus faţă de cel din anul precedent,…

2 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?