logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
Follow US
© 2024 Informateca.ro
Economie

Cîțu ne felicită pentru creșterea economică

Alexandru Ionescu
Actualizat: 17 noiembrie 2021 10:07
Alexandru Ionescu
Actualizat: 17 noiembrie 2021
Share
florin citu
SHARE

Premierul Florin Cîţu îi felicită pe români, prezentând date Eurostat din care rezultă că România are cea mai mare creştere economică din UE în trimestrul III din acest an.

 

Conform Eurostat, cele mai mari creşteri economice trimestriale au fost înregistrate în Austria (3,3%), Franţa (3%) şi Portugalia (2,9%). În afara de Lituania, unde economia a stagnat faţă de trimestrul al doilea, cele mai mici creşteri au fost consemnate în România şi Letonia, ambele cu un avans de doar 0,3%.

”Felicitări, dragi români! Cea mai mare creştere economică din UE în trimestrul III din acest an”, scrie Cîţu, prezentând şi tabelul Eurostat din care rezultă creşterea economică de 8% a României.

- Publicitate -

Produsul intern brut a crescut cu doar 0,3% în trimestrul III faţă de precedentul, arată datele semnal publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică. Rata anuală decelerează de la 13,9% la 7,2%, în condiţiile în care mare parte din restricţiile pandemice din valul 4 nu erau încă în vigoare. În trimestrul III 2021, comparativ cu trimestrul anterior, produsul intern brut a crescut cu 0,3% pe seria ajustată sezonier. Analiştii estimau un avans de 0,8%. Dinamica este oricum în încetinire faţă de cea de 2,2%, respectiv 1,5% din precedentele două trimestre, pentru care datele au fost şi revizuite în scădere cu 0,4 puncte procentuale.

Datele privind creşterea economiei româneşti în trimestrul III, care au surprins negativ piaţa şi i-au determinat pe economişti să revizuiască în jos estimările pentru acest an, reflectă faptul că în România, ca şi în alte state, există o revenire inegală a economiei, afirmă, la Profit News TV, preşedintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu.

Arafat: valul cinci este posibil

Etichete:cîtucrestere economica
Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

Economie

Reduceri și de 50% la vacanțe

Mai multe oferte speciale pentru vacanţe de primăvară şi de vară, cu reduceri de până la 50%, sunt disponibile în…

4 Minute
florin citu
Politică

Revoluție liberală – 40 de lideri din teritoriu cer demisia președintelui Florin Cîțu

Mai multe surse din PNL au declarat pentru HotNews.ro că 40 de lideri au semnat o scrisoare prin care vor…

3 Minute
cripto bitcoin pjmorgan
Economie

Bitcoin este în ușoară scădere

Bitcoin a scăzut luni cu peste 5%, până la cel mai scăzut nivel din peste cinci luni, coborând sub nivelul…

1 Minute
Auto

CITR vine cu un raport devastator despre falimentul City Insurance

Printre cauzele operaţionale care au dus la falimentul City Insurace se numără un deficit semnificativ, de 1,2 ml.d lei, rezultat…

5 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?