Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros: la două meciuri să ajungă nr. 1 mondial!

Alexandru Ionescu

Simona Halep s-a calificat uluitor în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a reușit o revenire senzațională în sfertul de finală cu ucraineanca Elina Svitolina, câștigat cu 3-6, 7-6 (6), 6-0.

După un început de meci catastrofal, era condusă în primul set cu 5-0, Halep a început să joace din ce în ce mai bine, în final spulberându-și efectiv adversara.

„Nu știu cum am revenit, dar sunt fericită că am făcut-o. Am jucat contra unei adversare foarte puternice, care a jucat foarte bine în primul set. A trimis mingea mereu pe linie, iar fileul a fost de partea ei. Sunt fericită că am revenit și am câștigat. În setul doi am schimbat ritmul. Am încercat să îi pun probleme. Nu credeam că pot recupera. La 5-2 am crezut că am pierdut meciul, dar am încercat să dau totul pe teren. Am fost relaxată și asta m-a ajutat. Meciul de azi nu a fost ca cel de la Roma (n.r. pierdut de Halep în finala turneului cu Svitolina). Ea a jucat mai repede azi. A schimbat strategia, a fost mai agresivă. Eu am încercat să schimb ritmul și am înălțat mingea și s-o plimb pe tot terenul”, a spus Simona Halep la Eurosport.

În penultimul act la Roland Garros, Halep o va înfrunta pe numărul trei mondial, Karolina Pliskova (Cehia), pe care o conduce cu 5-1 în meciurile directe.

În cazul în care va câștiga acest turneu, Halep va deveni numărul 1 mondial.