INTERVIU │ Eduard Novak, despre respingerea de către Nicușor Dan a legii care-i poartă numele (AUDIO)

„Situația mi se pare ciudată și greu de înțeles”, spune fostul ministru al Tineretului și Sportului, după ce președintele nu a promulgat legea care obliga echipele din țară să aibă 40% dintre sportivi români.

Filip Constantin

„Situația mi se pare ciudată și greu de înțeles”, spune fostul ministru al Tineretului și Sportului, după ce președintele nu a promulgat legea care obliga echipele din țară să aibă 40% dintre sportivi români.

 

Invitat în direct la Radio Sport Total FM, Eduard Novak s-a declarat surprins de decizia președintelui României de a contesta legea pe care el a promovat-o și care a fost triisă acum la CCR, unde se va hotărî dacă este neconstituțională:

„M-a surprins foarte mult postarea dânsului (n.r. a Președintelui), care pare să vină ca o hotărâre. Totuși, declarațiile sale contrazic deciziile Înaltei Curți, care a stabilit că legea este constituțională, respectă normele europene și este necesară. Situația mi se pare ciudată și greu de înțeles, mai ales că legea a fost votată în Parlament de majoritatea grupurilor parlamentare. Am încredere că România va respecta legislația europeană și se va alinia celorlalte state membre.”, a declarat Eduard Novak.

- Publicitate -

Ascultați interviul integral pe site-ul www.sptfm.ro, sau prin aplicația de mai jos:

https://sptfm.ro/audio-edward-novak-despre-respingerea-legii-novak-de-catre-presedinte-situatia-mi-se-pare-ciudata-si-greu-de-inteles/

Distribuie articol:
Informateca