Ucraina a revendicat joi noi cuceriri, în a noua zi a ofensivei sale pe teritoriul Rusiei în regiunea Kursk, unde Moscova dă asigurări, la rândul său, ca a recucerit un sat şi că menţine presiunea mai la sud, pe frontul din Donbas, relatează AFP.
Forţele ucrainene au atacat la 6 august regiunea rusă de frontieră Kursk şi au cucerit câteva zeci de localităţi în ceea ce constituie cea mai mare operaţiune militară pe teritoriul rus după al Doilea Război Mondial.
Comandantul armatei ucrainene Oleksandr Sârski a revendicat joi o înaintare de 35 de kilometri în adâncime şi cucerirea a 1.150 de kilometri pătraţi şi 82 de localităţi – cu opt localităţi în plus faţă de marţi.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţagt că forţele sale au ”eliberat” în întregime Sudja, un oraş rusesc cu 5.500 de locuitori, situat la aproximativ zece kilometri de frontieră şi care reprezintă principala cucerire a forţelor ucrainene în cadrul acestei ofensive.
Un semn al intenţiei forţelor ucrainene de a se implanta de durată, generalul Sîrski a anunţat înfiinţarea unei Administraţii Militare în regiunea rusă, însărcinată cu afaceri curente, logistica şi asigurarea securităţii.
Luată pe nepregătite de grupe motorizate foarte mobile şi care au au trecut cu uşurinţă frontiera, armata rusă a dat asigurări că a mobilizat între timp întăriri şi a anunţat că a recucerit satul Krupeţ.
Ministerul rus al Apărării Andrei Belousov a anunţat joi că alocă ”mijloacve suplimentare” în regiunea Belgorod, care se învecinează cu regiunea Kursk.
Situaţia este ”extrem de tensionată” în această regiune, potrivit guvernatorului Viaceslav Gladkov.