logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
Follow US
© 2024 Informateca.ro
Sport

Lance Armstrong a avut motor montat pe bicicletă în timpul competițiilor

Stefan Alexiu
Stefan Alexiu
12 aprilie 2021
Share
SHARE

Lance Armstrong a avut motor montat pe bicicletă în timpul competițiilor. Noi informaţii despre frauda sportivă de proporţii pusă în scenă de ”marele” Lance Armstrong (49 de ani) continuă să apară şi să-l pună pe fostul ciclist într-o impostază mai mult decât jenantă.

 

Considerat în perioada sa de glorie drept unul dintre cei mai mari ciclişti, dacă nu cel mai mare, Armstrong a fost deposedat în 2013 de cele 7 Tururi ale Franţei consecutive pe care le câştigase, după ce cu un an mai devreme fusese suspendat pe viaţă din cauza dopingului pe care l-a practicat.

Lance Armstrong nu doar că se dopa, dar avea un motor pe bicicleta de concurs!?
Ultimul scandal în care este menţionat este la fel de surprinzător ca atunci când s-a aflat că îşi creştea artificial performanţele.

- Publicitate -

Jurnalistul francez Antoine Veyer, specialist în ciclism, a ajuns la concluzia că Lance Armstrong avea montat pe bicicleta sa un motoraş de circa 800 de grame care avea o putere de 500 de W!

Vezi și Munca de acasă ne-a “ajutat” să redecorăm casele

Jurnalistul a urmărit atent cursele lui Armstrong şi a concluzionat că acel motor era declanşat de Armstrong când atingea spatele de la şaua bicicletei. Era momentul după care îşi creştea semnificativ viteza.

Conform jurnalistului, bateria motoraşului era fixată în sticla pentru apă pe care Armstromg o avea pe bicicletă.

„Nu este ca şi cum ai merge pe motocicletă. Trebuie să munceşti din greu ca să-l faci să meargă”, a explicat, citat de Mundo Deportivo, Harry Gibbings, şeful Typhoon, firmă care produce astfel de motoare.

Lance Armstromg a fost suspendat pe viaţă din ciclism în 2012
În ianuarie 2013, Lance Armstrong a recunoscut, în cursul unui interviu acordat celebrei Oprah Winfrey, că a recurs la dopaj în cea mai mare parte a carierei sale sportive.

- Publicitate -

„Le Boss”, cum era supranumit ciclistul american în perioada sa de glorie, a fost suspendat pe viaţă în octombrie 2012 de către Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI), care i-a retras din palmares şi cele şapte titluri cucerite în Marea Buclă.

Lance Armstrong a început să se dopeze la 21 de ani, iar în 2015 a declarat că ar face-o din nou pentru că în ciclism toţi se dopau

„Când m-am dopat pentru prima oară? Trebuie să fi avut 21 de ani, era în timpul primului meu sezon ca profesionist”, a indicat Armstrong, care a cucerit titlul de campion mondial în anul respectiv (1993), la Oslo.

Fostul rutier, care a câştigat de şapte ori Turul Franţei după ce a reuşit să învingă un cancer testicular.

Citește și Transfăgărășanul va fi închis sâmbătă pentru Turul României la Ciclism

„Dacă dopajul mi-a produs cancerul? Nu ştiu, însă nu pot spune cu siguranţă că nu”, a subliniat americanul, indicând totodată că a utilizat hormoni de creştere în 1996, cu puţin timp înainte să fie diagnosticat cu cancer.

„Dacă aș fi în 2015, nu, cu siguranță nu m-aș mai dopa. Acum (n.r. în urmă cu şase ani) e posibil să câștigi și fără să faci asta. Dacă m-aș întoarce însă în 1995, când dopingul era ceva prezent peste tot, probabil că aș face exact același lucru. Mi-ar fi plăcut să putem concura unul împotriva celuilalt doar cu mâncare și apă, însă pe atunci așa ceva nu era posibil. A fost într-adevăr o decizie proastă, aceea de a ne dopa și ea a venit într-o perioadă tulbure”, a declarat americanul după suspendare.

Dacă în privința dopajului a fost destul de clar, Armstrong a precizat totuși că ar și schimba unele lucruri din acea perioadă. „Nu aș schimba deciziile pe care le-am luat, însă mi-aș dori să pot să schimb omul care a luat acele decizii și felul în care a acționat. E bine să lupți la antrenamente și curse însă nu la conferințe de presă. Am fost un nenorocit și nu vreau să mai aduc niciodată înapoi omul acela!” a mai spus Armstrong.

Etichete:bicicletaLance Armstrongmotor montattimpul competițiilor
Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

Sport

WADA reanalizează folosirea canabisului de către sportivi

Agenţia Mondială Antidoping (WADA) a anunţat că va reanaliza statutul canabisului de substanţă interzisă pentru sportivi.   “Ca urmare a…

1 Minute
Sport

Boxerul Valuev spune că merge la războiul lui Putin, dar mai târziu

Nikolai Valuev (49 de ani), fost campion mondial WBA, la categoria grea, se află printre persoanele mobilizate în Rusia de…

1 Minute
Sport

Novak Djokovici va participa la JO

Liderul ATP Novak Djokovici a anunţat că va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo.   “Sunt foarte mândru să…

1 Minute
Sport

Adversară dificilă pentru Simona Halep la Cincinnati

Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 7 WTA, în sferturile de finală ale turneului de…

1 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?