logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
Follow US
© 2024 Informateca.ro
InterneȘtiri

Poliția trebuie să ajute Direcțiile de Sănătate pentru identificarea persoanelor suspecte de COVID-19

Stefan Alexiu
Stefan Alexiu
21 iulie 2020
Share
orban
SHARE

Premierul Ludovic Orban a solicitat Poliţiei să susţină direcţiile de sănătate publică pentru identificarea rapidă a persoanelor care au intrat în contact cu persoanele infectate cu COVID-19, astfel încât să se dispună într-un termen cât mai scurt posibil măsurile de izolare la domiciliu sau de carantinare.

 

„Am solicitat Poliţiei să susţină direcţiile de sănătate publică în identificarea rapidă a persoanelor care au intrat în contact cu persoanele infectate, astfel încât să se dispună într-un termen cât mai scurt posibil măsurile de izolare la domiciliu sau de carantinare în cazul în care acest lucru este solicitat de cetăţean”, a declarat Ludovic Orban la finalul videoconferinţei cu prefecţii pe tema gestionării crizei sanitare, după intrarea în vigoare a Legii carantinării şi izolării.

Premierul a adăugat că a cerut, de asemenea, Poliţiei să reia controalele prin care să se asigure că persoanele pentru care s-a dispus izolarea sau carantinarea respectă măsura impusă de către autorităţile sanitare.

- Publicitate -

Totodată, a subliniat Orban, direcţiile de sănătate publică vor trebui „de urgenţă” să emită toate deciziile pentru persoanele diagnosticate cu noul coronavirus care „fie nu s-au internat în spital în urma diagnosticului, fie au ieşit la cerere din spital înainte de a fi vindecate”.

„Este vorba de peste 4.500 de persoane pozitive pentru care în perioada de până la adoptarea legii nu am avut temei pentru a dispune izolarea, evaluarea stării de sănătate şi tratamentul fie în cadrul unităţilor spitaliceşti, fie la domiciliu, în cazul celor care nu prezintă simptome evidente”, a precizat el.

Premierul a punctat şi necesitatea accelerării anchetelor epidemiologice privitoare atât la cazurile diagnosticate pozitiv până în prezent, cât şi la persoanele care urmează să fie diagnosticate.

„Este foarte important să se emită deciziile administrative prin care să se dispună izolarea la domiciliu pentru o perioadă de 14 zile pentru orice persoană care a intrat în contact cu persoane care au fost diagnosticate ca fiind pozitive, infectate cu coronavirus”, a spus Orban.

Şeful Executivului a solicitat, totodată, tuturor instituţiilor cu atribuţii de control sub coordonarea prefecţilor „intensificarea acţiunilor de control, mobilizarea tuturor angajaţilor care au atribuţii de control pentru a-şi intensifica prezenţa în teren şi pentru a-i sancţiona pe aceia care nu respectă legea şi regulile de protecţie sanitară impuse prin actele normative care au fost emise de guvern, de ministere, agenţii şi de alte autorităţi ale administraţiei centrale”.

- Publicitate -
Etichete:coviddspOrban
Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

InterneȘtiri

Iohannis: Nu voi prelungi starea de urgență. Din 15 mai se vor deschide saloanele de coafură, cabinetele stomatologice și muzeele

În primul rând, după 15 mai putem, în principiu, să ne mișcăm în interiorul localității unde avem treabă, dar este…

2 Minute
ExterneȘtiri

Donald Trump, testat negativ cu covid-19

Donald Trump a fost testat negativ cu covid-19 - cu teste rapide - şi nu mai este contagios, a anunţat…

1 Minute
Interne

Piaţa serviciilor SPA a crescut cu aproximativ 25% în 2022

Piaţa serviciilor SPA a crescut cu aproximativ 25% în 2022, la 37 milioane euro, de la 29 milioane euro în…

1 Minute
masina lovita tren
InterneȘtiri

Mașină lovită de tren în Suceava

Momente dramatice surprinse de o cameră de supraveghere. Vă avertizăm că urmează imagini care vă pot afecta emoțional. În imagini…

1 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?