logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Preşcolar
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Grădină
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Publicitate
Follow US
© 2024 Informateca.ro
Auto

Renault vrea ca Dacia să își dubleze vânzările și profitabilitatea

Dan Carol
Dan Carol
18 iunie 2024
Share
SHARE

Renault se aşteaptă ca producătorul auto Dacia, marca low-cost a constructorului de mașini francez, să îşi dubleze vânzările şi profitabilitatea până în 2030, relatează Reuters.

Dacia se aşteaptă la dublarea veniturilor între 2022 şi 2030, jumătate din creştere fiind determinată de volumele de vânzări şi jumătate de „gamă şi preţ”.

Costurile fixe sunt aşteptate să crească uşor în aceeaşi perioadă, se arată într-un comunicat al Renault Group.

De asemenea, Dacia se aşteaptă ca rentabilitatea capitalului angajat să îl depăşească pe cel al Renault Group şi să se dubleze între 2022 şi 2030.

- Publicitate -

În prezent, gama Dacia include un singur vehicul complet electric (EV), modelul compact Spring, care este fabricat în China şi, prin urmare, se va confrunta în Europa cu tarife vamale suplimentare de 21%.

„De la soluţii electrificate accesibile ICE (vehicule alimentate cu motoare cu combustie internă), Dacia va avea o tranziţie lină către EV în Europa, fiind un pionier în soluţii accesibile EV”, se arată în comunicatul companei franceze.

Vânzări în creștere în 2023

Constructorul de la Mioveni a vândut în 2023 pe piața locală 46.124 de mașini, marcând o creștere de 14,8% comparativ cu 2022, ceea ce îi asigură prima poziție în fruntea pieței auto românești, cu o cotă de piață de 28,6%.

Cel mai bine vândut model a fost Dacia Logan, cu 14.269 de unități vândute în 2023, în creștere cu 25% față de 2022. Pe locul al doilea s-a situat Dacia Duster, cu 10.908 unități vândute, cu 747 mai multe decât în 2022.

Locul al treilea a fost ocupat de Dacia Sandero, cu 9.896 de exemplare vândute, înregistrând o creștere de 16,9%. Dintre acestea, 92% au fost versiuni Stepway.

- Publicitate -

Poziția a patra a fost ocupată de Dacia Spring, cea mai vândută mașină electrică din România, cu 6.875 de unități comercializate.

Modelul Dacia Jogger s-a clasat pe locul al cincilea, cu 4.175 de exemplare vândute anul trecut. De asemenea, Jogger este cel mai popular monovolum cu până la 7 locuri din țară, iar versiunea hibridă Hybrid 140 a constituit 17% din vânzările acestui model.

 

Etichete:Daciadublarea vânzărilorprofitabilitaterenault
Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

Auto

Ce alcoolemie ai după ce ai băut o singură bere, valoare e destul de neașteptată

Mulți șoferi se feresc să aibă de a face cu alcoolul, mai ales atunci când trebuie să se urce la…

4 Minute
Auto

UPDATE: Fiat vrea să reînvie producția din Italia cu peste 100.000 de modele hibride Fiat 500 / 5000 de mașini până la final de 2025

UPDATE: După ce Informateca.ro a anunțat că noul Fiat 500 hibrid este un proiect care va deveni realitate, AutoItalia, importatorul…

7 Minute
AutoEconomie

Criza microcipurilor afectează grav piața auto: termenele de livrare pot ajunge şi la un an

Închiderea temporară a uzinelor auto în lipsa componentelor electronice a frânat puternic piaţa, iar clienții care au depus o comandă…

5 Minute
rabla
AutoEconomie

Statul ar putea plăti o parte din leasingul maşinilor electrice, după modelul Franţei

Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului, Mircea Fechet, care a spus miercuri seară că va avea o discuţie cu…

5 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

adbanner
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?