Simona Halep și Sorana Cîrstea

Româncele Simona Halep și Sorana Cîrstea au părăsit Australian Open

Stefan Alexiu
Simona Halep, Sorana Cîrstea

Simona Halep și Sorana Cîrstea au fost învinse în optimi la Australian Open. Sorana a pierdut în fața polonezei Iga Swiatek, a şaptea favorită, cu 5-7, 6-3, 6-3.

Cîrstea (31 ani, 38 WTA), care şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa de la Melbourne, reuşită în 2017, s-a înclinat la capătul unui meci de mare luptă, după două ore şi 28 de minute, în faţa unei adversare care nu pierduse niciun set în turneu.

Sorana Cîrstea s-a ales cu un cec de 328.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.

Vezi și SHARP KC-G50EUH, pentru grădinițe, săli de clasă, birouri de până la 38mp

Simona a fost învinsă de franţuzoaica Alize Cornet cu 6-4, 3-6, 6-4.

Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 14, a suferit prima sa înfrângere din acest an, la capătul celui mai solicitant meci, care a durat două ore şi 33 de minute, în condiţii dificile, la o temperatură de 32 grade Celsius.

Halep s-a ales cu un cec de 328.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.

Halep, finalistă la Australian Open în 2018 şi sfertfinalistă anul trecut, este condusă acum de Cornet cu 4-1 în meciurile directe. Singura victorie a româncei a avut loc în 2013, la Sofia, cu 6-4, 6-4. Cornet s-a mai impus în 2011, în primul tur la Monterrey, cu 7-5, 6-1, în 2014, la Dubai, a profitat de abandonul Simonei la scorul de 6-1, 1-1, iar în 2015 a câştigat la Madrid, în primul tur, cu 7-6 (6), 6-3.