Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Montreal

0

Simona Halep, jucătoarea româncă numărul I la nivel mondial, s-a calificat în runda a treia a turneului WTA de la Montreal, după ce a învins-o pe Anastasia Pavliucenkova cu 7-6 (9), 4-6, 7-5, următoarea adversară fiind americanca Venus Williams, care a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 7-6 (4), 6-4.

Halep a obţinut victoria la finalul unui meci maraton, care a durat trei ore şi șapte minute. Pavliucenkova, 27 ani, 28 WTA a jucat bine și s-a aflat de multe ori la conducerea ostilităților.

În prima manşă Halep a început bine și a condus cu 2-0, dar Pavliucenkova a revenit în forță și a avut 5-3, încheind cu 11-9. Manșa a doua a fost foarte echilibrată, cele două jucătoare ajungând la egalitate 4-4, dar rusoaica a reuşit să câştige contra serviciului și s-a impus cu 6-4.

Pentru Simona Halep a fost a opta sa victorie în faţa Anastasiei Pavliucenkova și tot atâtea confruntări. Halep urmează să joace joi cu Venus Williams, pentru un loc în sferturile de finală.