Simona Halep vs. Daria Kasatkina și Halep în setul secund

Stefan Alexiu

Simona Halep vs. Daria Kasatkina ar fi fost un meci fără istorie daca Simona nu ar fi vrut să se joace în setul doi. S-a jucat cu jucătoarea de 20 de ani, Daria Kasatkina, dar a învins-o frumos. I-a dat parcă șansa să vadă că poate fi o jucătoare de top 5, așa cum iubitoarea de substanțe dopanete, Șaraopva, cel mai probabil nu ar fi fost capabilă să facă.

6-0

Simona Halep a reuşit un prim set excelent pe arena Suzanne Lenglen. Scorul de 6-0 arată o evoluţia de forță, dar primele trei ghemuri au fost lungi, echilibrate. Kasatkina a jucat cu mingi înalte şi a folosit scurta să rupă ritmul. A încercat să o plimbe peste tot pe teren pe jucătoarea noastră. Însă şi Halep a fost peste tot, a „surfat” dintr-o tribună în celalaltă, a alergat la fileu, apoi în spate, a lovit aproape orice minge care a venit de dincolo de fileu.

7-5

Simona a părut că nu a vrut să păstreze ritmul ca să repete evoluţia exemplară și în setul al doilea. Ea a reuşit să salveze patru mingi de set în această fază. Kasatkina şi-a cresut nivelul evoluţiei, mingile ai au atins liniile, iar efortul depus a început să-şi arate roadele. Ea a condus cu 1-0, reuşind primul ghem din meci. Încă încărcată cu energie, Halep a întors scorul, după un break în ghemul al treilea. La 3-1,Simona a ratat o minge de 4-1 pe serviciul adversarei. În acel ghem, jucătoarea rusă a avut o altă exprimare, a alergat cum a făcut-o Halep în primul set, s-a apărat şi contraatacat foarte bine şi a întors setul. Kasatkina a câştigat patru ghemuri la rând. La 3-5, Halep, destul de epuizată dar cu rezerve pe care le putei citi în nisipul care-i sărea din tâlpile groase ale adidașilor, a salvat o minge de set, şi a făcut 4-5, cu break. Per serviciul ei, românca a fost condusă cu 15-40, dar a egalat, a mai salavat o a patra minge de set, înainte de  câştiga ghemul. De la 5-5, Kasatkina s-a prăbuşit definitiv şi Halep s-a impus cu 7-5, după o oră şi 20 de minute de joc.

Simona Halep merge mai departe, Daria Kasatkina poate spera la un loc in top 5!

Așa a început Halep la Paris

Halep vs. Navarrro în optimi

Urmează Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 24 şi locul 23 WTA, care a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 43 de minute, pe Elena Vesnina (Rusia), favorită 14 şi poziţia 15 în ierarhia mondială, în turul trei la Roland Garros.