STB testează primul autobuz pe gaz (GNC)

Stefan Alexiu

Primul autobuz pe gaz al Societății de Transport București a intrat în teste după ce a fost omologat de Registrului Auto Român.

 

Pe toate cele 600 de autobuze vechi de 13-14 ani aflate în flota STB vor fi montate butelii speciale pentru Gaz Natural Comprimat (GNC).

Norma lor de poluare se va modifica astfel din Euro 3 în Euro 6.

- Publicitate -

Nu vor fi doar mai puțin poluante, ci și mai ieftin de alimentat. Gazul natural costă mai puțin decât carburanții lichizi.

Vezi și Primele autobuze hibrid circulă în București

STB a anunțat că alte 150 de autobuze vechi, Euro 3 vor fi transformate în troleibuze.

Vezi și Casoteca.ro – magazin

- Publicitate -
Distribuie articol:
Informateca