Super-spectacol în Liga Campionilor – Real Madrid a învins FC Liverpool cu 5-2

Filip Constantin

Derby-ul serii în Champions League a depășit așteptările fanilor, care au văzut 7 goluri, răsturnări de situație, execuții spectaculoase și gafe ale portarilor de ambele părți.

Cu o brigadă de arbitrii români, condusă de Istvan Kovacs, partida de pe Anfield Road a dus-o pe Real Madrid foarte aproape de sferturile de finală ale competiției, învingând Liverpool cu 5-2, după ce a fost condusă cu 2-0 până în minutul 14.

Englezii au avut un debut de meci fulminant, după ce David Nunez a deschis scorul în minutul 4, iar Mohamed Salah a dublat avantajul 10 minute mai târziu. Egipteanul a profitat de gafa incredibilă a portarului belgian Curtois, care a pierdut controlul mingii și i-a dat ocazia să devină recordmenul „cormoranilor” în UCL, cu 42 de goluri.

Real a replicat repede, Vinicius Jr. reducând din handicap în minutul 21, cu un șut din careu în plasa laterală a porții lui Alisson. Cei doi au fost apoi protagoniști și la faza din care Real Madrid a egalat (2-2), în minutul 36, când Alisson a degajat mingea, care a ricoșat în poartă din Vinicius. Imediat după pauză, Militao a păcălit întreaga defensivă engleză, demarcându-se în fața porții, de unde a marcat cu capul, după centrarea veteranului Luka Modric, din lovitură liberă.

Apoi, a venit rândul lui Benzema să facă dubla, în minutele 55 și 67, iar tabela s-a închis la 2-5.

FC Liverpool nu a avut forța să mai pună probleme până la final, și a fost pentru prima dată în istorie când britanicii a primit mai mult de 3 goluri în competițiile continentale.

Meciul returul, Real Madrid – FC Liverpool, se va juca în Spania, peste trei săptămâni.

Tot marți seară, Napoli a învins-o cu 2-0 pe Eintracht Frankfurt.