Uruguay și Rusia s-au calificat în optimile Campionatului Mondial

Alexandru Ionescu

Uruguay a învins Rusia cu 3-0, iar Arabia Saudită a trecut de Egipt, 2-1. Uruguay a terminat pe prima poziție cu 9 puncte, fiind urmată în clasament de Rusia cu 6, Arabia Saudită (3) și Egipt fără niciun punct.

În Uruguay – Rusia, golurile au fost marcate de Luis Suarez ’10, Cerişev ’23 (autogol) şi Cavani ’90, iar din minutul 36, Rusia a avut un jucător mai puţin în teren, după eliminarea lui Smolnikov.

Pentru Egipt a marcat Salah, în minutul 22, iar pentru Arabia Saudită a înscris Al Faraj, în minutul 45+6, în urma unui penalti acordat după consultarea sistemului VAR, golul victoriei saudiţilor a fost marcat de Al Dawsari, în minutul 90+5.

Uruguay și Rusia merg în faza următoare a competiției.