Traseistul Chirică acuză USR-PLUS că s-a aliat cu PSD

Alexandru Ionescu

Primarul PNL al Iaşiului, Mihai Chirica, acuză USR-PLUS că a trădat electoratul de dreapta din Iaşi şi că s-a aliat cu PSD, după ce un consilier USR a fost ales să conducă şedinţele de Consiliu Local în următoarele trei luni.

 

În replică, deputatul USR Marius Bodea afirmă că USR-PLUS nu va face alianţă „nici cu pesediştii lui Chirica, nici cu pesediştii din PSD”.

Primarul Mihai Chirica, lider al filialei municipale PNL Iaşi, a declarat, joi, după şedinţa Consiliului Local, că USR-PLUS a trădat electoratul de dreapta din Iaşi şi s-a aliat cu PSD, după ce consilierul USR Răzvan Timofciuc a fost votat preşedinte de şedinţă în Consiliul Local Iaşi pentru următoarele trei luni.

- Publicitate -

„Electoratul majoritar din municipiul Iaşi a avut o opţiune clară la alegerile locale şi la alegerile parlamentare, alegând PNL şi USR-PLUS pe buletinul de vot. Din păcate, la patru zile după scrutin, aleşii locali de la USR-PLUS au făcut o alianţă împotriva firii, votând cot la cot cu aleşii de la PSD. Este cu atât mai regretabilă trădarea USR-PLUS la Iaşi, cu cât la nivel naţional şefii lor de partid negociază cu PNL şi preşedintele Klaus Iohannis formarea unui guvern care să conducă România”, a afirmat Mihai Chirica.Conducerea PNL Iaşi apreciază că „lipsa de experienţă a unor consilieri locali USR-PLUS Iaşi ar putea fi speculată de politicieni infiltraţi, care au făcut deja înţelegeri subterane cu PSD”.

Institutul Național pentru Sănatatea Mamei și Copilului renovat de medici cu bani privați

Etichete:
Distribuie articol:
Informateca