Iohannis susține consolidarea NATO

Alexandru Ionescu

România susţine cu fermitate consolidarea Alianţei Nord-Atlantice, a declarat joi preşedintele Klaus Iohannis.

Declarația vine după întâlnirea cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. „Am reconfirmat, în dialogul cu secretarul general (n.r. – Jens Stoltenberg), angajamentul nostru clar de a rămâne un aliat nu numai puternic, dar şi de încredere. (…) România susţine cu fermitate consolidarea Alianţei. (…) România s-a angajat pentru 2% (n.r. – din PIB pentru Apărare) şi ne ţinem de această promisiune. O bună parte, aşa cum s-a stabilit în CSAT, merge în modernizarea Armatei”, a spus Iohannis, la conferinţa comună cu secretarul general al NATO.

Secretarul general al NATO a participat, miercuri seara, la reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene, care se desfăşoară la Bucureşti.

Citește și: România a câștigat finala Campionatului de Robotică din Coreea de Sud

- Publicitate -
Distribuie articol:
Informateca