Bernadette Szocs – campioană europeană la tenis de masă, la dublu

0

La competiția continentală de la Munchen, perechea formată din românca Bernadette Szocs și austriaca Sofia Polcanova a câştigat joi seara medalia de aur în proba de dublu.

Cele două au învins în finală un cuplu altcătuit doar din sportive române: Andreea Dragoman și Elizabeta Samara.

În finală, Bernadette Szocs și Sofia Polcanova au câștigat cu scorul de 3-0 la seturi (18-16, 11-6, 11-9).

În urma unui prim set foarte echilibrat, cele două s-au mobilizat și apoi s-au impus fără probleme în următoarele două, obținând astfel titlul continental.

La Munchen, medalia de bronz a revenit tot României, prin Adina Diaconu, care în pereche cu spaniola Maria Xiao a pierdut semifinala în faţa viitoarelor campioane – Szocs și Polcanova.

Amintim, România mai are o medalie de argint la europenele de tenis de masă din Germania, câștigată la dublu mixt de Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu.