logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
Follow US
© 2024 Informateca.ro
InterneȘtiri

Cererea pentru spațiile de birouri din București a crescut cu 16%, în 2019

Radulescu Cosmin
Radulescu Cosmin
23 ianuarie 2020
Share
SHARE

Companiile au închiriat în Bucureşti, pe parcursul anului trecut, aproape 390.000 metri pătraţi de spaţii de birouri, cererea totală fiind în creştere cu 16%, faţă de anul 2018, relevă o analiză de piaţă publicată joi.

Conform datelor JLL, cele mai mari suprafeţe de birouri din Bucureşti au fost închiriate în CBD (17,4% din cererea totală), în Centru (15,1%), Centru – Vest (14,9%), Nord Expoziţiei (14,6%) şi Floreasca – Barbu Văcărescu (11,4%).

Pe de altă parte, rata de neocupare în clădirile moderne de birouri în Capitală a ajuns, la sfârşitul anului 2019, la circa 8%, în scădere uşoară faţă de trimestrul anterior (8,64%), pe fondul creşterii cererii din trimestrul IV (107.000 metri pătraţi, din care peste 80% cerere netă), şi a livrării unei singure clădiri noi.

Potrivit sursei citate, pe sub-pieţe, în continuare cea mai mare rată de neocupare a fost în Pipera – Nord, cu aproape 40%, zonă urmată de Est (16%) şi Băneasa – Otopeni (puţin peste 14%). La polul opus, cea mai mică rată de neocupare, în 2019, a fost înregistrată în Centru (1,1%), Vest (2,1%) şi Floreasca – Barbu Văcărescu (2,5%).

- Publicitate -

Analiza de specialitate arată că, la nivel naţional, au fost închiriaţi, anul trecut, aproape 470.000 metri pătraţi de spaţii de birouri, din care cererea netă, respectiv contracte noi şi extinderi ale suprafeţelor deja existente, a reprezentat cea mai mare pondere. Cererea totală a crescut cu 18%, comparativ cu 2018 când a fost consemnat un nivel de 400.000 metri pătraţi.

Valoarea medie a tranzacţiilor cu spaţii de birouri la nivel naţional a fost de 1.560 metri pătraţi, iar cererea netă a ajuns la 280.000 metri pătraţi, în creştere de aproape trei ori faţă de 2018.

Din cererea totală de spaţii de birouri, Bucureşti a atras aproape 83%, urmat de Cluj-Napoca (6,5%), Timişoara (4,4%) şi Iaşi (3,2%)

Totodată, pe domenii de activitate, de departe cea mai mare pondere a cererii pentru spaţii de birouri la nivel naţional a venit dinspre sectorul de IT&C, acoperind aproape 40% din spaţiul închiriat în 2019. Clasamentul continuă cu sectorul de computers&high tech (15,6%), banking insurance&financing (8,4%) şi retail&consumer goods (7,4%).

JLL (NYSE: JLL) este o firmă specializată în servicii profesionale şi de management al investiţiilor, dedicate domeniului imobiliar, servicii oferite clienţilor care doresc să obţină valoare adăugată prin deţinerea, închirierea sau investiţiile în proprietăţi imobiliare.

- Publicitate -

Cu venituri anuale globale de 6,7 miliarde dolari, JLL activează în 300 de sucursale în 80 de ţări şi înglobează circa 92.000 de angajaţi în întreaga lume.

Citește și: Construcții mixate, locuințe și birouri la un loc

Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

Chernigiv - ucraina
ExterneȘtiri

Pagubele economice ale Ucrainei sunt de zeci de miliarde de dolari de la începutul războiului

Peste 4.500 de blocuri de locuințe și case au fost distruse în Ucraina de la începutul invaziei Rusiei, afirmă un…

1 Minute
Externe

Militari ucraineni de rang înalt acuzați de o fraudă cu arme de 40 milioane de dolari

Serviciul de securitate al Ucrainei (SBU) a descoperit o fraudă de 40 milioane de dolari într-un contract care viza achiziția…

2 Minute
InterneȘtiri

Remus Cernea anunță că se mută din România: „Biletul de avion e doar dus”

Politicianul și activistul Remus Cernea a anunțat pe pagina sa de Facebook că se va muta din România și nu…

3 Minute
Interne

Florin Piersic, operat la Cluj-Napoca

Florin Piersic, în vârstă de 88 de ani, a fost operat la Cluj-Napoca, după ce i s-a făcut răul la…

1 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?