Dragnea vrea ca aurul țării să vină acasă: „De ce să stea bogățiile noastre afară?”

Valentina Constantin

Șeful PSD și președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, a declarat luni la Parlament că „aurul țării trebuie să vină acasă.”

Întrebat de jurnaliști de ce ar trebui ca rezerva de aur a Românei să fie readusă în țară, Dragnea a răspuns:

„Aurul țării să vină acasă. Pun întrebarea: de ce trebuie să stea în continuare în afara țării aurul României? De ce să stea bogățiile noastre afară? Adică dacă stă în seifurile BNR nu mai reprezintă o garanție?”

„Dar ce faceți cu aurul în țară?”, au insistat reporterii.

- Publicitate -

„Dar acolo ce faceți cu el? Până să fie ștanțat, poate mai era folosit în tranzacții. Acum doar mai plătim o chirie. De ce?”Știi ce nu înțeleg la voi? Cu atâta nonșalanță, criticați o măsură de a aduce o bogăție a României în țară. Rezerva de aur a unei țări e cea mai puternică garanție și cred că e cel mai sigur să o ai în țara ta”, a răspuns șeful PSD.

Citește și Năstase crede că Dragnea nu are gânduri serioase în privința repartierii rezervei de aur

Etichete:
Distribuie articol:
Informateca