Handbalistele de la Rapid sunt campionane ale României, după 19 ani

Filip Constantin

Cea mai bogată echipă din țară, CSM București, a terminat pe locul al 2-lea, deși are un buget mai mare decât al tuturor concurentelor și cele mai bine plătite jucătoare.

Este sărbătoare în Giulești! Rapid a reușit să câștige campionatul feminine al României la handbal, după o pauză de 19 ani, după ce a reușit să se impună cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor: 35-27.

„Giuleștencele” au mers la Vâlcea, unde aveau nevoie de o victorie pentru a termina peste CSM București, care a primit vizita lui Minaur Baia Mare.

Partida din „Sala Traian” din Râmnicu Vâlcea a fost una extrem de echilibrată, iar gazdele au condus cu un gol la pauză. Totuși, la acest scor, Rapid era campioană, pentru că și CSM București era condusă cu un gol de Minaur.

Echipa „alb-vișinie”, antrenată de Carlos Viver, a tratat mai bine partea a doua și s-a desprins pe final, reușind astfel să termine cu 69 de puncte în „Liga Florilor”, cu un punct peste CSM București și cu 14 puncte mai mult ca Râmnicu Vâlcea, care a completat podiumul.

Astfel, Rapid câștigă al 6-lea titlu de campioană din istorie, după cele din 1961, 1962, 1963, 1967 şi 2003. Va evolua în Liga Campionilor, unde este posibil ca CSM București să primească un „wild-card” din partea Federației Europene de Handbal.