Macron ”va numi un premier în 48 de ore”

Alexandru Ionescu

Preşedintele francez Emmanuel Macron urmează să numească un premier în 48 de ore”, anunţă într-un comunicat Palatul Élysée, confirmând o declaraţie a premierului demisionat Sébastien Lecornu într-un interviu la postul France 2.

 

Emmanuel Macron îi mulţumeşte lui Sébastien Lecornu pentru ”munca pe care a depus-o în aceste ultime 48 de ore”, se arată în acest comunicat.

El anunţă că a ”luat la cunoştinţă concluziile” premierului demisionar.

- Publicitate -

Şeful statului observă o ”majoritate a deputaţilor împotriva dizolvării, existenţa unei platforme a stabilităţii şi un drum posibil în vederea adoptării unui buget până la 31 decembrie”.

Emmanuel Macron l-a însărcinat pe Sébastien Lecornu ”să poarte discuţii cu forţele politice” până ”miercuri seara”, după ce acesta a demisionat luni.

CFR Călători: Din 10 octombrie, tren direct de la Kiev către Bucureşti Nord şi retur

El a dat atunci asigurări, potrivit anturajului său, că avea ”să-şi asume responsabilităţile” în cazul unui eşec al acestor negocieri.

Etichete:
Distribuie articol:
Informateca