Renault a prezentat oficial noul Duster destinat piețelor internaționale, într-un eveniment organizat în India, la Chennai. Modelul, dezvoltat sub marca Renault și nu Dacia, marchează o schimbare de strategie pentru piețele emergente, cu un design restilizat, motorizări diferite și echipamente adaptate cerințelor locale.
Versiunea internațională este considerată de oficialii Renault „cel mai bun Duster construit vreodată”, iar unele componente ar putea fi preluate și în producția de la Mioveni, odată cu facelift-ul european programat pentru 2027.

Ce aduce nou Duster-ul internațional
Modelul lansat în India se bazează pe platforma CMF-B, aceeași folosită pentru Duster-ul european, dar vine cu modificări vizibile:
Design exterior mai robust, cu linii angulare și proporții adaptate pieței asiatice.
Motorizări pe benzină, inclusiv 1.0 TCe și 1.3 TCe, fără versiuni diesel sau hibride.
Interior redesenat, cu ecran central de 10,1 inch, instrumentar digital și spațiu optimizat.
Dotări specifice pieței indiene, precum climatizare automată, șase airbaguri, ESP și sistem de infotainment compatibil cu Android Auto și Apple CarPlay.
Vezi și Noua Dacia Duster Diesel – disponibilă, dar nu în România: Preț și costuri de Import
Lansare cu public și transmisie live
Evenimentul de lansare a fost transmis live pe YouTube, cu peste 25.000 de spectatori în primele ore. Renault India mizează pe acest model pentru a relansa segmentul SUV compact, unde Duster a fost lider în anii 2010.
Deși modelul internațional nu va fi vândut în Europa, Renault ia în calcul exportul de componente către uzina de la Mioveni. Astfel, anumite soluții tehnice testate pe piața asiatică ar putea fi regăsite în viitoarele generații Dacia Duster fabricate în România.
Lansarea a fost primită cu entuziasm în India, unde SUV-urile compacte sunt extrem de populare. Renault mizează pe succesul Duster-ului internațional pentru a-și consolida poziția pe piețele emergente. În Europa, Duster rămâne unul dintre cele mai vândute modele din segment, cu peste 150.000 de unități livrate în 2025.
Noua Dacia Duster internațional lansat de Renault în India aduce modificări importante față de modelul european. Cu motorizări pe benzină, design restilizat și dotări specifice pieței asiatice, SUV-ul promite să relanseze segmentul compact în regiune. În România, Duster rămâne un model de referință, iar viitoarele generații ar putea integra componente testate deja pe versiunea internațională.
