Real Madrid este a doua finalistă a Ligii Campionilor, după o revenire spectaculoasă contra lui Manchester City

Filip Constantin

În returul semifinalelor, britanicii au fost calificați până în minutul 90, când conduceau cu 1-0, după victoria cu 4-3 din tur, însă spaniolii au marcat de două ori în prelungiri.

Formația antrenată de Pep Guardiola conducea la finalul timpului regulamentar cu 5-3 la general, după golul lui Mahrez din minutul 73, și era deja cu gândul la finala de la Paris, cu FC Liverpool.

Imediat, însă, Rodrygo a marcat de două ori, în minutele 90 și 91, ducând meciul în prelungiri. Asta după ce madrilenii au salvat un gol ca și marcat, respingând de pe linia porții lui Courtois.

La doar 3 minute după îneperea celor două reprize de prelungiri, Benzema a fost faultat în careu și tot el a înscris de la 11 metri. Asfel, Real Madrid a ajuns la a 17-a prezență în finala competiției, pe care a câștigat-o ultima dată de 3 ori la rând, între 2016 și 2018.

Totodată, tehnicianul Italian Carlo Ancelotti ajunge pentru a 5-a oară în finala Ligii Campionilor.

Marea confruntare dintre Real Madrid și FC Liverpool va avea loc la 28 mai, la Paris.