Simona Halep este în sferturile turneului de la Madrid

Filip Constantin

Jucătoarea română de tenis a reușit o întoarcere spectaculoasă de la 1-4 în setul al 2-lea cu tânăra americană Coco Gauff.

Halep s-a calificat astfel în sferturi, după ce a învins-o cu 6-4, 6-4, pe favorite numărul 14, în vârstă de doar 18 ani. După un prim set în care diferența s-a făcut la micile detalii, Halep a avut nevoie de o revenire spectaculoasă de la 1-4 în a doua manșă pentru a închide partida, care a durat o oră și 17 minute.

Petru Simona urmează un meci cu tunisianca Ons Jabeur, singura jucătoare din Top 10 mondial care a rămas la „Caja Magica” din Madrid.

Această calificare în sferturi i-a asigurat româncei 170.000 de euro şi 215 puncte în clasamentul WTA.

Cu Ons Jabeur s-a mai întâlnit de trei ori în circuitul mondial, scorul fiind 2-1 în favoarea lui Halep.

Amintim, fosta lideră mondială a câștigat turneul din capitala Spaniei în 2016 și 2017. De asemenea, a mai disputat finale în 2014 – când a fost învinsă de Maria Șarapova și în 2019, când a cedat împotriva lui Kiki Bertens.

Totodată, în 2021, Simona Halep a părăsit turneul de la Madrid încă din optimi, depășită de Elise Mertens, cu 6-4, 5-7, 5-7.