Simona Halep, locul I WTA, a învis-o ieri pe chinezoaica Qiang Wang

Dinu Alexandru

Simona Halep, locul I WTA, a învis-o, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, pe chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, calificându-se pentru a patra oară în ultimii cinci ani în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

Citiți și Venus Williams a învins-o pe Serena Williams, la Indian Wells. Simona Halep, în tribune

În faza următoare, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA, care a învins-o, tot marţi, cu 6-3, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă de 18 ani Marketa Vondrousova, locul 54 WTA. Simona Halep şi Petra Martici sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) şi 2011.

Calificarea în sferturi este recompensată la Indian Wells cu un premiu de 167.195 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.