Sorana Cîrstea este în turul al 3-lea la Wimbledon

Filip Constantin

Jucătoarea română de tenis a produs surpriza în turul al doilea de pe iarba britanică și a eliminat-o pe letona Jelena Ostapenko, a 17-a în ierarhia WTA și fostă câștigătoare de Grand Slam.

 

Sorana trecuse în primul tur de Tatjana Maria (62 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-3, iar acum a avut parte de o adversară și mai puternică. Primul set s-a jucat pe contre, iar Ostapenko a reușit să se detașeze pe final și să îl câștige cu 6-4.

Cîrstea a început însă excelent setul al doilea, a avut 3-0 și deși a cedat inițiativa, a reușit să îl ducă la tiebreak unde s-a impus cu 8-6.

- Publicitate -

În decisiv, târgovișteanca a reușit 3 gameuri consecutive și a profitat din plin de greșelile letonei, pentru a obține calificarea după două ore și 38 de minute de joc.

Calificarea în turul al treilea i-a adus româncei un cec în valoare de peste 150.000 de euro și 130 de puncte în ierarhia profesionistă.

Acum, în manșa a 3-a, Sorana Cîrstea o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia – nr. 13 WTA, care a eliminat în turul al 2-lea o altă româncă, Jaqueline Cristian.

La Wimbledon sunt anul acesta premii-record, de peste 57 de milioane de euro.

Citește și: Novak Djokovic s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon

- Publicitate -
Distribuie articol:
Informateca