logo informateca logo informateca
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
InformatecaInformateca
Cauta...
  • Știri
    • Interne
    • Externe
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Turism și relaxare
  • Politică
    • Politică de confidențialitate
  • Economie
    • Auto
    • Financiar
    • IT&C
  • Educaţie
    • Actualitate
    • Şcoala
    • Studii în străinătate
    • Universitar
  • Sport
  • Casă şi grădină
    • Amenajări
    • Info util
    • Noutăţi CasoTeca
  • Agricultură
    • La zi
    • Produse
    • Utilaje
  • Opinii
  • Anunturi
Follow US
© 2024 Informateca.ro
Externe

UE a anunţat sancţiuni de 700 de milioane de euro împotriva giganţilor tehnologici americani Apple şi Meta

Alexandru Ionescu
Alexandru Ionescu
23 aprilie 2025
Share
meta
SHARE

Comisia Europeană a anunţat, miercuri, sancţiuni financiare împotriva giganţilor tehnologici americani Apple şi Meta (Facebook, Instagram) pentru încălcări ale normelor de concurenţă, în pofida tensiunilor cu preşedintele Donald Trump privind tarifele.

Apple a fost amendată cu 500 de milioane de euro pentru clauze abuzive în magazinul său de aplicaţii App Store, în detrimentul furnizorilor de aplicaţii şi al clienţilor acestora. Meta va trebui să plătească 200 de milioane de euro pentru încălcarea unei norme care reglementează utilizarea datelor cu caracter personal.

Aceste sancţiuni sunt primele impuse în temeiul noului Regulament european privind pieţele digitale (DMA), care a intrat în vigoare anul trecut pentru a pune capăt abuzului de poziţie dominantă de către giganţii din domeniul tehnologiei.

Acestea vin la un an de la deschiderea procedurii împotriva celor două grupuri californiene, dar mai ales într-un moment delicat pentru relaţiile transatlantice.

- Publicitate -

Uniunea Europeană este în plină negociere cu administraţia americană pentru a obţine ridicarea taxelor vamale impuse de Donald Trump.

Taxele suplimentare americane de 25% pentru automobile, aluminiu şi oţel au intrat deja în vigoare, împreună cu o suprataxă vamală de 10% pentru toate celelalte produse.

Trump denunţă în mod regulat taxele, amenzile şi constrângerile de reglementare impuse de Europa asupra serviciilor digitale americane.

Contrar practicii obişnuite, amenzile UE au fost anunţate printr-un simplu comunicat de presă, fără o conferinţă de presă din partea executivului european.

Apple a contestat imediat o decizie care o „vizează pe nedrept” şi a anunţat că va face apel, continuând în acelaşi timp dialogul cu Comisia Europeană.

- Publicitate -

Cu toate acestea, cuantumul amenzilor pare moderat în comparaţie cu cele impuse de Europa „marilor companii tehnologice” până în prezent, scrie AFP.

Apple a fost amendată pentru restricţiile impuse magazinului său de aplicaţii. Potrivit Comisiei, marca Apple împiedică capacitatea furnizorilor de aplicaţii distribuite în magazinul său online de a comunica direct cu utilizatorii finali pentru a-şi promova liber ofertele şi, eventual, a oferi preţuri mai mici prin alte canale.

În acest caz, grupul din Cupertino a fost amendat de UE cu 1,8 miliarde de euro în martie 2024, în urma unei plângeri din partea platformei de streaming muzical Spotify.

Meta, gigantul reţelelor de socializare, este vizat pentru nerespectarea unei norme care îi obligă să ceară acordul utilizatorilor înainte de a combina datele cu caracter personal din diferitele sale servicii, precum Facebook şi Instagram, în scopul creării de profiluri publicitare.

„Comisia Europeană încearcă să pună obstacole în calea companiilor americane de succes, permiţând în acelaşi timp companiilor chineze şi europene să opereze la standarde diferite”, a declarat Joel Kaplan, directorul de afaceri internaţionale al grupului, fost membru al Partidului Republican şi aliat al lui Donald Trump.

Cu toate acestea, în noiembrie, grupul lui Mark Zuckerberg a propus o modificare a ofertei sale pentru a se conforma, ceea ce a condus la o sancţiune financiară mai mică decât cea impusă Apple. Această propunere, care este în prezent studiată de serviciile Comisiei, ar putea pune capăt procedurii dacă este considerată satisfăcătoare.

Apple şi Meta, ca şi celălalt gigant al sectorului Alphabet (Google), fac obiectul mai multor proceduri pentru abuz de poziţie dominantă, atât în Europa, cât şi în Statele Unite.

Etichete:appleMeta
Distribuie articol:
Facebook Whatsapp Whatsapp Email Copiaza linkul Print
Ad imageAd image
Publicitate
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image
- Publicitate -
Ad imageAd image

Parteneri

  • CasoTeca
  • AgroTeca
  • Pedagoteca
  • Prescu.ro

Articole similare

ExterneȘtiri

Soleimani pregătea un atac în momentul în care a fost ucis de dronă

Atacul împotriva intereselor americane pe care generalul iranian Qassem Soleimani îl pregătea în momentul în care a fost ucis de…

2 Minute
Externe

Putin ar putea să lanseze atacuri teroriste în Occident

Președintele rus, criminalul Vladimir Putin ar putea ordona atacuri teroriste pe teritoriul unor țări din Occident ca urmare a situație…

2 Minute
ExterneȘtiri

Trump: Spitale de campanie în California, New York şi Washington

Preşedintele SUA Donald Trump a anunţat că a ordonat instalarea de urgenţă a unor spitale de campanie, cu o capacitate…

2 Minute
ExterneȘtiri

Prințul Harry șochează din nou – spune că a fost născut în caz că William ar avea nevoie de un organ

Ducele de Sussex, în vârstă de 38 de ani, a spus că a crescut știind că s-a născut pentru a-i…

4 Minute
logo informateca logo informateca
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii
Info Utile
  • Despre InformaTeca
  • Publicitate
  • Contact
  • Termeni şi condiţii

Publicațiile


 

CasoTeca: CasoTeca | Noutati casa si gradina | Amenajari interioare si exterioare | Amenajari gradini | Informatii Utile Casa

PedagoTeca: Stiri educatie | Prescolari | Scolari | Universitar | Studii strainatate | Actualitate | Opinii

AgroTeca: AgroTeca | Noutati agricultura | Produse agricole | Utilaje agricole

InformaTeca: InformaTeca | Noutati online | Casa si Gradina | Educatie | Agricultura | Economie | Sport | Politica

Alte site-uri: PRescu.ro | MoneyBuzz.ro | CurierulNațional.ro | Goool.ro | SlatinaBuzz.ro

 

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?