Tripla campioană olimpică Tori Bowie a murit la doar 32 de ani

Filip Constantin

Atleta americană, căștigătoare a trei medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016, a decedat miercuri din cauza unei boli incurabile.

 

Anunțul a fost confirmat de compania care o reprezenta pe sportiva din Statele Unite ale Americii, Icon Management Inc.

Suntem devastați să împărtășim vestea foarte tristă că Tori Bowie a murit. Am pierdut un client, un prieten drag, o fiică și o soră. Tori a fost o campioană… un far de lumină care a strălucit atât de puternic! Avem cu adevărat inima zdrobită și rugăciunile noastre se îndreaptă către familia și prietenii ei.”, scrie în comunicatul oficial al companiei din SUA.

- Publicitate -

Tori Bowie a cucerit aurul la Campionatele Mondiale de la Londra la proba de 100 metri, cu un timp de 10.85 secunde și a luat aurul și cu ștafeta de 4 x 100 de metri.

De asemenea, la ultima ediția a mondialelor la care a participat, cea de la Beijing, ea câștigase bronzul la 100 de metri liber.

Totodată, Tori Bowie a mai cucerit 3 medalii olimpice în 2016, la Rio de Janeiro: aurul cu ștafeta de 4×100 metri, argintul la 100 metri și bronzul la 200 metri. În plus, Bowie a fost și campioană mondială in-door la 60 metri, în 2016, tot în SUA, în Oregon.

În palmaresul atletei americane mai sunt 8 etape în Diamond League, 4 la 100 metri și 4 la 200 metri, câștigate între 2014 și 2017.

Citește și: Gabriela Szabo: „Șansa vieții mele, ca om și ca sportiv, a fost că a venit Revoluția” (AUDIO)

- Publicitate -
Distribuie articol:
Informateca