Stop joc: Codruţa Kovesi, câştigătoare la votul din Comisia LIBE pentru postul de procuror – şef european

Alexandru Ionescu

Laura Codruţa Kovesi este câştigătoare la votul din Comisia LIBE pentru postul de procuror – şef european, obţinând 26 de voturi.

Comisia LIBE din PE a votat pentru desemnarea procurorului-şef european, Laura Codruţa Kovesi fiind pe primul loc la votul consultativ din Comisia de control bugetar. Monica Macovei şi Maria Grapini au făcut parte din comisia de numărare a voturilor, care are patru membri.

După audierile celor trei candidaţi pentRU postul de procuror-şef european în Comisiile LIBE şi de control bugetar din Prlamentul europan, marţi seară, în Comsia CONT a avut loc un vot consultativ, al cărui rezultat a fost: Laura Codruţa Kovesi (România): 12 voturi; Andreas Ritter (Germania): 1 voti; Jean-Francois Bohnert (Franţa): 11 voturi.

Citește și: Festivalul George Enescu este în pericol de a nu mai fi organizat

- Publicitate -
Distribuie articol:
Informateca