FSB susţine că a dejucat un atac într-un oraş din Siberia

Alexandru Ionescu
sediu FSB

Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB) a declarat joi că a dejucat un atac planificat asupra unor staţii de comunicaţii din Zelenogorsk, oraş din regiunea Krasnoiarsk din Siberia, unde se îmbogăţeşte uraniu şi unde intrarea este permisă numai cu un permis special, au relatat agenţiile de presă ruseşti.

 

Potrivit agenţiei RIA, FSB a declarat că a reţinut două persoane care sunt membri ai colectivului „Cetăţenii URSS” şi care plănuiau să arunce în aer staţiile de comunicaţii ale operatorului de telecomunicaţii controlat de stat Rostelecom şi ale companiei de telecomunicaţii TransTelecom.

Potrivit FSB, bărbaţii arestaţi voiau să împiedice Ministerul rus al Apărării să trimită citaţii pentru convocarea la armată, relatează TASS.

- Publicitate -

Ciucă vede pete în soare: Ziua de 10 august 2018 rămâne o pată întunecată în istoria recentă a României

„Cetăţenii URSS”, un nume colectiv pentru grupuri disparate, a fost declarat extremist de către Ministerul rus al Justiţiei în 2022.

Distribuie articol:
Informateca