Ambasada Rusiei a reacţionat faţă de afirmaţiile „inadecvate” ale ministrului Apărării, Mihai Fifor, spunând că urmăreşte cu oarecare surprindere agitaţia generată de aceste declaraţii.
„La Ambasada Rusiei cu oarecare surprindere este urmărită agitaţia ce evoluează în România în jurul anumitelor declaraţii „inadecvate“ ale ministrului Apărării Mihai Fifor cu privire la aşa-numitele sisteme defensive ale reţelei globale de apărare antirachetă ale NATO, care este de fapt reţea americană, şi este desfăşurată în Deveselu. Pe problema caracterului lansatoarelor desfăşurate pe pământul românesc şi a rachetelor care sunt destinate pentru ele, nu am auzit nimic nou. Spre regretul nostru profund, din păcate, la Bucureşti în continuare se preferă urmărirea unei „politici ale struţului”, închizând ochii la principala, în această privinţă, circumstanţă. Şi anume: prezenţa sistemelor antirachetă americane în România, în contextul sistemului „global“ de apărare antirachetă de-a lungul perimetrului frontierelor Federaţiei Ruse, nu doar că încalcă stabilitatea strategică la nivel planetar, care, de mai mult de o jumătate de secol, se bazează pe paritatea aproximativă a potenţialului de descurajare nucleară. Acest sistem reprezintă şi o potenţială ameninţare pentru securitatea naţională a Rusiei, atât din cauza poziţiei sale geografice, precum şi în legătură cu retragerea unilaterală în 2001, a SUA din Tratatul ABM, împotriva rachetelor balistice, încheiat cu URSS încă în 1972″, arată Ambasada Rusiei într-un mesaj postat pe Facebook.
Reprezentanţa diplomatică spune că dezbaterile în jurul acestei teme au „o aromă apreciabilă de politică internă”.
