Situl arheologic Pompeii şi-a redeschis marţi porţile

Alexandru Ionescu

Situl arheologic Pompeii, înscris în patrimoniul mondial UNESCO, şi-a redeschis marţi porţile.

 

În această primă zi de redeschidere după două luni şi jumătate de carantină şi de închidere a tuturor locurilor publice, jurnaliştii şi ghizii au fost prezenţi în număr mai mare decât turiştii.

Temperatura fiecărei persoane care a intrat în sit a fost verificată cu o cameră termică, iar vizitatorii au fost obligaţi să îşi dezinfecteze mâinile cu gel. Pentru această primă fază a redeschiderii, planificată pentru două săptămâni, vizitatorii au la dispoziţie un singur itinerariu predeterminat, fiind posibilă plimbarea de-a lungul arterelor principale ale acestui oraş antic din apropiere de Napoli, îngropat de erupţia Vezuviului în anul 79 d.Hr..

- Publicitate -

De asemenea, va fi posibilă vizitarea anumitor vile, care dispun de spaţiu suficient pentru a permite respectarea măsurilor de distanţare socială. Începând din 9 iunie, noi itinerarii vor fi deschise turiştilor, însă toţi vor trebui să îşi rezerve biletele online, alegând intervalul orar pentru vizita lor.

Citește și: Stare de alertă pentru 130.000 de firme, la 1 iunie încetează șomajul tehnic

Distribuie articol:
Informateca