Românii au cheltuit în 12 luni pe medicamente 19 miliarde lei

Stefan Alexiu

Românii au cheltuit în 12 luni pe medicamente 19 miliarde lei. Românii au folosit în perioada iulie 2020-iunie 2021 medicamente în valoare totală de 19 miliarde lei (3,9 mld.euro), la preţul de distribuţie, cu 10,6% mai mult decât în perioada similară a anului anterior, potrivit datelor publicate miercuri de Cegedim.

 

Izolând impactul programelor cost-volum-rezultat (CVR) şi cost-volum (CV), valoarea

medicamentelor Rx eliberate din farmaciile publice a crescut cu 8%, totalizând aprox. 10,6 miliarde lei (2,17 miliarde Euro).

- Publicitate -

Ca volum, către pacienţii din România au fost eliberate 626,8 milioane cutii, în creştere cu 0,6% faţă de consumul din perioada iulie 2019 – iunie 2020.

Numărul total de zile de tratament a crescut cu 8,7%.

Vezi și 3000 de medicamente anti-COVID contrafăcute au fost confiscate la garniță

Din cantitatea totală de medicamente distribuită, 363,9 milioane cutii (-1,6%) au fost eliberate pe bază de reţetă (Rx) din farmacii, 240,7 milioane cutii (+7,4%) au fost fără prescripţie din farmacii (OTC), iar volumul medicamentelor din spital s-a ridicat la 22,2 milioane cutii (- 23,2%).

Ca valoare, medicamentele pe bază de reţetă (Rx) din farmacii au atins 11,75 miliarde lei (+8,9%), medicamentele fără prescripţie (OTC) din farmacii au însumat 4,91 miliarde lei (+15,5%), iar segmentul de spital 2,64 miliarde lei (+9,4%).

Pe grupe terapeutice, se evidenţiază creşteri în volum peste media pieţei (+0,6%), în cazul medicamentelor aferente sistemului digestiv şi metabolism (+10,2%), sistemului nervos (+1,1%) şi sistemului musculo-scheletic (+1,0%). Sub media pieţei s-au situate medicamentele destinate sistemului cardiovascular (-0,4%), antineoplazicele şi imunomodulatoarele (-1,1%), anti-infecţioasele sistemice (-8,2%) precum şi cele destinate sistemului respirator (-13,7%).

- Publicitate -

Vezi și Papa trage un semnal de alarmă față de companiile de medicamente: ”Big Farma”

În valoare, creşteri peste media pieţei (10,6%) au avut medicamentele destinate sistemului digestiv şi metabolism (+19,2%), antineoplazicele şi imunomodulatoarele (+17,9%) precum şi cele destinate sistemului musculo-scheletic (+14,4%). Sistemul cardiovascular a crescut cu numai 6,6%, iar sistemul nervos cu 5,5%, sub media pieţei.

În scădere s-au situat numai anti-infecţioasele sistemice (-8,5%) şi medicamentele destinate sistemului respirator (-6,1%).

Distribuie articol:
Informateca